pawelchara.pl

Obiektyw dla początkującego fotografa


Post dodany przez #admin · 06-10-22 · Blog

Fotografia staje się coraz powszechniejszą pasją, a nawet sposobem na zarabianie pieniędzy dla osób, które nie posiadają kierunkowego wykształcenia. Dzięki dbałości o rozwój swoich umiejętności nawet fotograf amator może wykonywać dobre zdjęcia i nie sam body-aparat fotograficzny jest tutaj najważniejszy. Bardzo istotne są możliwości obiektywu lub obiektywów, których używa. Jaki zatem obiektyw kupić na początek?

Jakie są najważniejsze różnice między obiektywami dla początkujących a profesjonalnymi?

Czy zastanawiasz się, dlaczego pozornie podobne obiektywy, różniące się jedynie niewielkimi wartościami liczbowymi (w milimetrach) potrafią stworzyć tak znaczną różnicę w cenie obiektywu, ale i w możliwościach pracy z nimi? Poza  kadrowaniem ważna jest jasność zdjęcia, która uzyskujemy dzięki przysłonie, oznaczonej na obiektywie literą f. Im mniejsza przysłona (f), tym więcej światłą wpada przez obiektyw. Dzięki temu uzyskujemy efekt jaśniejszego zdjęcia. 

Obiektyw dla początkującego fotografa

Jak wybrać odpowiedni obiektyw dla początkującego fotografa?

Dla początkującego fotografa warto wybrać obiektyw o uniwersalnym przeznaczeniu oraz możliwości zmiany jego zoomu. Najbardziej uniwersalnym, pozwalającym na eksperymentowanie jest obiektyw zmiennoogniskowy 24-70 mm. W wyposażeniu warto mieć również obiektywy stałoogniskowe: 50 mm dla miłośnika fotografowania portretów, 35 mm dla reportera oraz fana streetartu oraz szerokokątny 20 mm dla osoby, zachwycającej się fotografią krajobrazu. W dalszej kolejności można pomyśleć o teleobiektywie oraz obiektywie makro. 

Jakie są najczęstsze błędy, których można się dopuścić przy użytkowaniu obiektywu dla początkującego fotografa?

Początkujący fotograf często nie jest w stanie jednocześnie uchwycić wyjątkowego momentu, który wart jest próby wykonania doskonałej fotografii oraz ustawienia parametrów, pozwalających na prawidłowe wykonanie zdjęcia pod kątem technicznym. Z tego względu wiele osób wybiera ustawienia automatyczne, odkładając udział w kursie fotograficznym na przysłowiowe później. 

 


Poznaj praktyczne wskazówki na temat fotografii turystycznej i przyrodniczej. Jakie miejsca i obiektyw wybrać? Wszystkiego dowiesz się na tym blogu. · © 2022, pawelchara.pl